WOAM

Yenikapı batıkları sualtı arkeolojisi ve konservasyonun önde gelen uzmanlarını İstanbul’a çekti…

29 Ülkeden 120’yi aşkın uzman üç yılda bir yapılan ve UNESCO’ya bağlı ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi) çalışma grubunun düzenlediği WOAM (Wet Organic Archaeological Materials-Islak Organik Arkeolojik Eserler) sempozyumu için İstanbul’a geldi. Yenikapı’da Marmaray çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan tarihi Theodosius limanı, bu limanda bulunan gemi batıkları, bu batıkların korunması için yapılanlar çalışmalar sualtı arkeolojisi ve konservasyon dünyasının ilgisini İstanbul’a çevirince, dünyanın önde gelen uzmanları bu kez İstanbul’da toplanmayı seçtiler.

13-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında İÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını WOAM Grubunun Koordinatörü Tara Grant, İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Çiğdem Kayacan ve toplantıyı organize eden aynı zamanda İÜ Yenikapı Batıkları Projesi Direktörü Doç. Dr. Ufuk Kocabaş gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Sualtı Kültür Kalıntıları Koruma Anabilim Dalı ev sahipliğinde, BASF Türk ana sponsorluğunda ve Corvus Travel tarafından organize edilen sempozyuma katılan uzmanlar, özellikle sualtındaki sit alanlarından ele geçen arkeolojik batıklar ve diğer organik eserlerin korunma ve restorasyon yöntemleri konusunda en güncel bilimsel gelişmeleri sunarken, Yenikapı batıklarında uygulanan konservasyon yöntemlerini yerinde görme fırsatı buldular. Yenikapı Batıkları’nın dünyanın en büyük Ortaçağ batık koleksiyonunu oluşturması, bu batıkların koruma ve restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü “İstanbul Üniversitesi Yenikapı Batıkları Araştırma Laboratuvarı”nı da sualtı arkeolojisi açısından küresel bir ilgi odağı haline getirdi. 29 ülkeden gelen uzmanlar sempozyumun üçüncü günü düzenlenen bir gezi kapsamında bu laboratuvarı ziyaret ederek Doç. Dr. Ufuk Kocabas ve İÜ Yenikapı Batılları Projesi ekibinden bilgi aldılar.

Günümüzden 1000-1500 yıl öncesine tarihlenen 37 adet batık gemi, İÜ uzmanlarınca aralıksız sürdürülen 6 yıllık çalışmanın ardından gün yüzüne çıkarıldı. Koruma altına alınan ve yapılan incelemeler sonucu yazılan 80’nin üzerinde makale, belgesel ve sergilerle dünya kamuoyuna duyurulan Yenikapı batıkları düzenlenen kongrenin ilgi odağı oldu.

Almanya-Mainz Antik Gemi Müzesi’nden Markus Wittköpper; “İstanbul’daki bu mükemmel organizasyondan sonra bir dahaki konferansa ev sahipliği yapacak ülkenin işi gerçekten zor olacak. Sanırım herkes İstanbul’da olmaktan çok memnun kaldı. Konferans boyunca sunulan çalışmaların bu sene daha da çeşitlilik kazandığını ve geliştiğini gözlemledim. Özellikle kullanılan konservasyon ve restorasyon yöntemlerinin artık çeşitlilik kazandığını görüyoruz. Yenikapı batıklarını yerinde görmek ve uygulanan konservasyon çalışmalarında tek bir yönteme bağlı kalmaksızın çalışıldığını öğrenmek beni çok etkiledi, burada uygulanan yöntemlerinin gelecek yıllarda önemli bilimsel sonuçlar elde etmemizi sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Danimarka Ulusal Müzesi Konservasyon Merkezi’nden Kristiane Straetkvern; “3 yılda bir düzenlenen bu uluslararası organizasyona altıncı kez katılıyorum. Yapılan çalışmaların ve sunumların kalitesinin her geçen organizasyonda daha da arttığını görmek beni çok mutlu ediyor. Eskisine oranla artık birden fazla konservasyon yönteminin tartışıldığını ve farklı yöntemlerin geliştirildiğini görüyoruz. Organizasyon içinde emeği geçenlere teşekkür ederim. Kongre merkezinin yeni yapıldığını öğrendim, bu salonda çok rahat bir hafta geçirdik, her şey çok düzenliydi ve teknik ekip bize çok yardımcı oldu. Sosyal aktiviteler de herkesi çok memnun etti, İstanbul gerçekten büyüleyici bir şehir” dedi.

2016 yılında düzenlenecek bir sonraki toplantının organizasyonu için adaylar başvurularını gerçekleştirdi.