Yenikapı’nın Eski Gemileri Fotoğraf Sergisi

2004 yılından beri Marmaray ve Metro Raylı Ulaşım Projeleri kapsamında Yenikapı şantiye alanında devam eden arkeolojik kurtarma kazıları on binlerce arkeolojik eserin yanı sıra dünyanın en geniş arkeolojik batık gemi koleksiyonunun ortaya çıkmasını sağladı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin yönettiği kurtarma kazılarına İstanbul Üniversitesi de farklı alanlarda bilimsel destek vermektedir. Edebiyat Fakültesi, Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı ise kazı alanında bulunan batıklardan 27 adedi üzerindeki dokümantasyon, yerinden kaldırma ve koruma çalışmalarını üstlenmiştir. Halen devam eden çalışmalarda elde edilen verilerin bilim dünyasına sunumu kadar, kent halkının yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirilmesi ve böylelikle kültür mirasımızın korunması bilincinin geliştirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla yapılan etkinliklere bu yıl “Yenikapı’nın Eski Gemileri” başlıklı fotoğraf sergisi ile devam edilmiştir. Rahmi M. Koç Müzesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen sergi T.C. Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Dr. Ufuk Kocabaş’ın danışmanlığındaki serginin küratörlüğünü Evren Türkmenoğlu üstlenmiştir. Sergide; kazı alanını ve alanda açığa çıkarılan Theodosius Limanı’na ait rekonstrüksiyon çalışmasını içeren lentiküler baskı, batıklar üzerinde yürütülen çalışmalardan görüntüler, ticaret tekneleri ve kadırga tipi savaş gemilerine ait foto-mozaik çalışmaları ve belgesel kısa film gösterimi yer almaktadır.

19 Nisan 2012 Perşembe günü gerçekleştirilen açılış töreni, sergiye ev sahipliği yapan Koç Müzesi’nin Müdürü Ertuğrul Duru’nun konuşması ile başladı. Tören, Yenikapı Kazıları Direktörü ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan ile İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve sergi danışmanı Doç. Dr. Ufuk Kocabaş’ın açılış konuşmaları ile devam etti.

Dr. Ufuk Kocabaş konuşmasında, bu serginin İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Rahmi Koç Müzesi ve İstanbul Üniversitesi’nin uyumlu bir çalışmasının sonucu açıldığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. Ayrıca serginin açılmasıyla ilgili çok büyük katkıları olan ve geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Sayın Turhan Yavaş’ı minnetle andıklarını belirterek, bu serginin Turhan Yavaş’a ithaf edildiğini belirtti. Kocabaş yaptığı konuşmada, Yenikapı Şantiyesinde Yüksel İnşaat adına görev yapan ve yine geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Sayın Ali Gür’ü de rahmetle andıklarını belirtti.

Sergi, 20 Nisan-16 Eylül 2012 tarihleri arasında ziyaret edilmiştir.