Hakkımızda

HAKKIMIZDA

Yenikapı’nın altında Bizans Dönemine tarihlenen bir gemi mezarlığı bulundu desek yanlış olmaz; keşfin ardından geçen yıllarda ulaşılan 37 batık bunun en güzel kanıtı… Yenikapı Batıkları bilmecesi, sırlarını incelemeler devam ettikçe gün ışığına çıkarıyor. İstanbul Üniversitesi ekibimizin yetiştirdiği Antik gemi eksperlerinin sürdürdüğü disiplinlerarası çalışmalar şimdi çoktan unutulmuş gemi inşa geleneklerinin yeniden tanınmasını sağlıyor. Toplam 27 batığın anatomisini inceleyecek olan ekibimiz, kazıları gerçekleştiren İstanbul Arkeoloji Müzelerinden sonra alanda en büyük sorumluluğu üstlenen grup oldu. Koruma ve onarımını ardından yeniden doğuşunu gerçekleştireceğimiz batık sayısı ise 31.

Ekibimiz geçen süre zarfında 27 gemiyi tüm dokümantasyon çalışmalarını yaparak araziden kaldırdı.

İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan “Sualtı Kültür kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı” bünyesinde oluşturulan laboratuvarlarda, Anabilim Dalı öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve Üniversitemizin lisans-lisansüstü öğrencilerinden oluşan gayretli bir ekip batıklar üzerinde yoğun bir bilimsel çalışma sürdürüyor.

En büyük hayalimiz, her biri yüksek lisans ve doktora tezi kapsamında ele alınan batık gemilerimizi en kısa zamanda yayımlayarak bilim çevreleri ve kamuoyu ile buluşturmak ve sorumluluğunu üstlendiğimiz batıkları bir müzede sergilenebilir duruma getirmek.

Bu çabalarımıza destek veren herkese sonsuz teşekkürler...

Prof. Dr. Ufuk Kocabaş – Proje Direktörü

İstanbul Üniversitesi
Sualtı Kültür kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı

©2016 - 2020 Yenikapı Batıkları - Her hakkı saklıdır.