Yunus Hoca Yenikapı Ziyareti 2009

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET ve beraberindeki Üniversite heyeti Yenikapı Batıklarını yerinde inceledi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet M. Gökçen, Prof. Dr. Z. Çiğdem Kayacan, Prof. Dr. Nurkan Yağız, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Faik Çelik, Genel Sekreter Dr. Yusuf Akça ve Basın Halkla İlişkiler Müdürü Y. Doç. Dr. Ergün Yolcu; Yenikapı’daki tarihi gemi kalıntılarını ziyaret ederek Proje Başkanı Y.Doç.Dr. Ufuk Kocabaş’tan bilgi aldılar.

Sualtı, gemi ve tekne arkeolojisi çalışmalarının ilerlemesine önemli katkılar sağlayacak olan Yenikapı Batıkları Projesi Türk bilim adamları tarafından karada kazısı gerçekleştirilen ilk batık gemi projesi olarak ayrı bir önem taşıyor. Yüzlerce yıl önce denizin çekilmesi ile antik limanının içine akan Lykos deresinin taşıdığı alüvyonların birikmesi sonucu kum altında kalan ve toprağın mükemmel şekilde muhafaza ettiği, tarihi ve bilimsel değeri çok yüksek olan antik gemiler, tarihsel süreç içinde gemiciliğin gelişimi hakkında da detaylı bilgiler içeriyor.

Projeye büyük destek veren İstanbul Üniversitesi, sayıları 30’u aşan Antik Bizans gemi kalıntılarının koruma altına alarak bazı gemilerin restore işlemlerini de yine İstanbul Üniversitesi tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk Antik Gemi Koruma, Onarım ve Yeniden İnşa Laboratuvarı olma özelliği taşıyan ‘Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksiyon Laboratuarı”nda yapıyor.

İnceleme, Yenikapı Batıklarını arazide inceledikten sonra, kazı alanı yakınındaki İÜ Yenikapı Batıkları Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına geçerek Y.Doç.Dr.Ufuk Kocabaş’ın sunumunu ile sona erdi.