Yenikapı 12 Batığı Marmaray Yenikapı İstasyonunda

Theodosius Limanı’nda MS 9. yüzyılda batmış olan Yenikapı 12 teknesinin denizin dibinde yüzyıllar süren gizli yolculuğu, battığı yerde inşa edilmiş olan Yenikapı İstasyonu duvarlarından birinde camdan bir deniz üzerinde devam etmekte.

Yenikapı Marmaray kazı çalışmaları sırasında, taşıdığı amforalarla birlikte bulunan Yenikapı 12 batığı, 29 Ekim 2013’te hizmete açılan Yenikapı İstasyonu’nda, kazıda bulunduğu halini temsil eden canlandırması ile yer aldı. İstanbul Üniversitesi Ekibi tarafından gerçekleştirilen batığın 3 Boyutlu çizim ve foto-mozaik çalışması ışığında sanat panosu üzerinde inşa edilen inşa edilen Yenikapı 12 batığı modeli, mavi cam parçalar üzerinde sergileniyor.

İstanbul Üniversitesi Yenikapı Batıkları Projesi kapsamındaki bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, orijinal boyutunun 9,60 m uzunluğunda 2,60 m genişliğinde olduğu hesaplanan batık, kıyı denizciliği yapan küçük bir ticaret teknesidir. Latin yelken donanımı ile hareket ettirilmekte ve iki çeyrek dümenle kontrol edilmektedir. Karma konstrüksiyon yöntemi ile yapılmış olan Yenikapı 12, Akdeniz gemi inşa tarihinde teknoloji değişiminin önemli bir aşamasını temsil ettiği için önem taşımaktadır. İstanbul Üniversitesi Yenikapı Ekibinden Yrd. Doç. Dr. Işıl Özsait-Kocabaş tarafından yapım tekniği ve rekonstrüksiyonu çalışılmış olan bu batığın gerçek ölçülerinde bir rekonstrüksiyonu yapılarak denizlerde seyir etmesi planlanmaktadır. 1:1 ölçekli rekonstrüksiyon çalışmalarına Haziran 2014’de başlanacaktır.